Závěr cyklokrosové sezóny – Mistrovství ČR

Prosinec 12, 2011

Poslední dva závody pohárového seriálu TOI TOI Cupu 2011-2012 pro všechny mládežnické kategorie se konaly v sobotu 3. prosince v Jabkenicích a následující sobotu 10. prosince v Kolíně, přičemž kolínské klání mělo příchuť mistrovského závodu o právo vozit v dalším roce dres s mistrovskou trikolórou.

Závod v Jabkenicích byl tedy poslední ostrou prověrkou před bojem o mistrovské tituly. Naši závodníci KC KOOPERATIVA SG Jablonec n.N. zde naznačili vzrůstající formu a dobrou připravenost na vrchol cyklokrosové sezóny. Starší žák Vašek Sirůček dojel uprostřed startovního pole na 15. místě. V kadetech zazářil Dominik Vrána, který vybojoval své letošní nejlepší umístění a obsadil 2. místo. Roman Lehký skončil 7., o lepší pozici ho připravila dvě podklouznutí předního kola v témže místě na stadionu. V juniorech velmi příjemně překvapil Jakub Rydval, který v závěru závodu vybojoval 3. místo a své letošní první účinkování na stupních vítězů. Technické problémy tentokrát přibrzdily Honzu Březnu, zastávka v depu znamenala propad na 9. místo. Své letošní maximum, 17. místo z Holých Vrchů, obhájil Ondra Bereckei, 23. skončil Dan Valečka. Juniorky Aneta Rezková a Karolína Viktorová obsadily 11., respektive 14. místo.

Do 7. závodu TOI TOI Cupu 2011-2012 a zároveň MČR mládeže a žen v kolínském lesoparku Borky vyrazil KC KOOPERATIVA SG Jablonec n.N. v plném složení a s odhodláním přetavit dosavadní tréninkové úsilí a solidní průběžné výsledky v kovy nejcennější a ve chvíle slávy na stupních vítězů.

Do bojů o medaile se tradičně jako první zapojil starší žák Vašek Sirůček, který předvedl hezký bojovný výkon a jen jediná sekunda ho na 14. pozici dělila od ještě lepšího umístění.

Následoval společný závod žen a juniorek s kadety. Dámy sice dostaly před mladými pány přednost, startovaly s minutovým předstihem, nicméně lze polemizovat, zda je toto společné soupeření a v tomto startovním pořadí ve vrcholném závodě sezóny to pravé ořechové, když k tomu přičtem délku závodů, která je pro ženy 40 minut a pro kadety 30 minut. Odborná cyklokrosová komise by se měla nad tímto problémem zamyslet. Výborně odstartovala Pavla Havlíková a již v průběhu prvního kola si před svými soupeřkami vybudovala slibný náskok. Její největší rivalka Martina Mikulášková takticky využila situace, kdy byla dojeta prvním kadetem, aby se v jeho závěsu ( cyklistickém háku ) během druhého kola dotáhla na vedoucí Pavlu a zdramatizovala tak dosavadní vývoj závodu. Jízda pod tlakem nebyla tentokrát nejsilnější zbraní Pavly, takže několik drobných zaváhání mělo za následek výměnu pořadí s Mikuláškovou a tento stav platil i na cílové pásce. Další zástupkyně KOOPERATIVY Aneta Rezková skončila 13., o lepší umístní ji připravil smolný defekt, který jí postihl pár metrů za prvním depem. Technika pozlobila i Karolínu Viktorovou, která závod tentokrát nedokončila.

Kadeti Roman Lehký a Dominik Vrána se po startu zařadili na konec první desítky a postupně se propracovávali dopředu. Trochu dříve zabral Roman a od druhého kola si držel na dohled potenciální umístění na stupních vítězů. Dominik plynule zdolával jednoho soupeře za druhým a v posledním kole se mohutným závěrem probojoval až za svého týmového kolegu. Kolem posledního depa projížděl Roman na vynikajícím 3. místě, hned za ním se ztrátou pěti sekund Dominik a toto pořadí jim vydrželo až do cíle.

Jablonecké želízko v ohni juniorského boje o titul Jan Března výborně odstartoval a při průjezdu depem již měl menší náskok před největším sokem Pokorným z Mladé Boleslavi. Během dalších dvou kol se však karta obrátila, když Honza udělal hrubku v jednom písčitém úseku, soupeř mu nastoupil a již mu nedal šanci na vývoji závodu něco změnit, nicméně cílem projel na výborném druhém místě. Opět velmi příjemně překvapil Jakub Rydval, který závod začal někde kolem dvacátého místa a poté se soustředěným výkonem přiblížil ke skupince jezdící s menšími odstupy na třetím až sedmém místě. V posledním kole se Kuba vydal ze všech sil, skupinku dojel a nakonec v cílové části vybojoval výborné 6. místo. Své letošní maximum – 15. místo – zajel Adam Zrůst, který v závěrečné části posledního kola od druhého depa předvedl se soupeřem z SK Velo Praha nádherný sprinterský souboj, ze kterého nakonec vyšel jako vítěz. Statečně se s nástrahami trati poprali i Ondra Bereckei a Dan Valečka, kteří dokončili na 22. a 23. místě.

V závodě kategorie Elite, který však nebyl závodem mistrovským, se výborným výkonem blýskl „náš“ Jan Nesvadba. Po nepříliš povedeném startu se prokousával startovním polem až do vedoucí tříčlenné skupinky a spolu s Petrem Dlaskem a Davidem Káškem udával tempo závodu. V závěru posledního kola měli soupeři o něco více sil a Honza skončil na pro něj suprovém 3. místě. Svého letošního nejlepšího výsledku dosáhl Michal Malík, který vybojoval 17. místo. Lukáš Sáblík dojel 22. a Tomáš Svoboda 41.